ÖVRIGT / Speglar / Spegel 2484023
*
nr 248 4023
Spegel
av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758 - 1799) sign. IÅ. Sthlms Hallstämpel. Gustaviansk. H. 130
Utrop:
15.000 kr
Såld:
30.000 kr
Sista tid för bud online:
tisdag 10 juni 2003
kl 18:30:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/6 14:51:24
1
12.000 kr
7/6 20:46:13
2
17.000 kr
8/6 23:51:37
3
12.400 kr
8/6 23:52:54
3
13.000 kr
10/6 15:34:49
4
15.500 kr
10/6 16:00:27
4
16.500 kr
10/6 16:10:17
4
ledande budet*
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: av johan åkerblad gustaviansk spegel speglar sthlms hallstämpel
-
8202 Skänk
med spegel, omkring 1900, Ett dörrpar bakomliggand..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51
-
8291 Spegel
1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:03
-
8195 Spegel
1930/40-tal Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:18
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07
-
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
*
Spegel
nr 248 4023
Spegel
av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758 - 1799) sign. IÅ. Sthlms Hallstämpel. Gustaviansk. H. 130
| Utrop: | 15.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 30.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
tisdag 10 juni 2003 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 4/6 14:51:24 | 1 | 12.000 kr |
| 7/6 20:46:13 | 2 | 17.000 kr |
| 8/6 23:51:37 | 3 | 12.400 kr |
| 8/6 23:52:54 | 3 | 13.000 kr |
| 10/6 15:34:49 | 4 | 15.500 kr |
| 10/6 16:00:27 | 4 | 16.500 kr |
| 10/6 16:10:17 | 4 | ledande budet* |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: av johan åkerblad gustaviansk spegel speglar sthlms hallstämpel
-
8202 Skänk
med spegel, omkring 1900, Ett dörrpar bakomliggand..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51 -
8291 Spegel
1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:03 -
8195 Spegel
1930/40-tal Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:18
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07 -
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43



